Ponza Kullanımı

Yapılarda Ponza Kullanımı

Pomza (bims) taşının mükemmel fiziksel ve mekanik özellikleri bulunmaktadır. Pomza (bims), perlitin kullanıldığı alanların genellikle tümünde kullanılır. Enerjinin korunmasına olan ihtiyaçtan ve deprem dayanıklılığından dolayı modern binalarda Pomza (bims) ürünlerinin kullanımı büyüyen bir hızla artmaya devam etmektedir.

  Pomza (bims) normal kumun ve çakılın 1/3 kadar yoğunluğa sahiptir. Aynı durum Pomza (bims) ile yapılan betonlarda da görülür. İnşaatlarda Pomza (bims) betonunun normal betondan hafif olması ( zenginleştirilmiş birim hacim ağırlığı 500 – 600 kg / m3 ) nedeni ile zaman ve işçilikten tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca temele binen yük azalacağından yaklaşık % 20 civarında demirden tasarruf sağlanması mümkündür.

  Hafif yapı ürünlerinin asmolen ve duvar malzemesi olarak kullanılması daha az beton ihtiyacı doğurmakta ve düzenli malzeme kullanımının getirdiği zaman ve işçilik avantajı bina maliyetlerinde düşüşe neden olmaktadır.

   Pomzanın gözenekli yapısından dolayı, pomzadan ve bimsten üretilen yapı elemanlarının ısı yalıtımı diğer malzemelerden çok daha fazladır. Yukarıda bahsedilen şekilde inşa edilmiş yapıların kullanımında ısı izalasyonu sağlaması ısıtma ve soğutma giderlerini düşürmektedir.

  Ayrıca Pomza (bims) taşı yapılarda, temel dolgu maddesi ve çatı izalasyon malzemesi olarakta kullanılmaktadır.

  Yapılarda Pomza (bims) Kullanımının Avantajları

Deprem şok dalgalarını absorbe özelliğiyle Depreme karşı dayanıklılık

Hafifliği nedeni ile Temelde daha az demir kullanımı

Yangına karşı yüksek dayanıklılığından dolayı Daha güvenli

Yüksek ısı yalıtımından dolayı Isınma ve soğutma giderlerinde düşük maliyet

Maximum Ses izolasyonu sebebiyle Kullanılan mekanda konfor

Sıvaya iyi yapışır. Kolay İşçilik nedeni ile Daha düşük maliyet

Buzlanmaya dayanıklı Donma meydana geldiğinde zarar görmez