BlokBims Duvar Örülmesi

BlokBims Blok Duvar Örülmesi Uygulamaları

A) Duvar uygulamasına başlamadan önce zemin düzgün ve terazisinde olmalıdır. Temizlenip süprülen zemin üzerine çimento takviyeli harç ile bir tesviye tabakası uygulanır.
B) Her köşeye birer BLOKBİMS bimsblok yerleştirilerek mastar ipi çekilir.
C) Teraziye alınan zemin üzerine, BLOKBİMS bimsblokların yerleştirilmesine bir köşeden başlanarak ilk sıra örülür.
D) Duvar uygulamasında harç cepli ürünler kullanılıyorsa düşey derzlere harç konulmalı dikeyde ara derz boşluğu bırakılmalıdır.
E) Geçmeli duvar bloklarında düşey derze harç konulmaz.

F) BLOKBİMS duvar bloğu yerine yerleştirildikten sonra lastik tokmak ile hafif darbelerle düzeltilmeli, yandaki bloğa yanaştırılıp teraziye alınmalıdır.
G)  Bloklar üzerine harç uygulanarak yatay bağlantı derzi oluşturulur. Derz kalınlığı maksimum 7-10 mm kadar olmalıdır.
H) Duvar örülmesinde blokların birbirine bindirme payı bloğun 1/2 oranında olmalıdır.
I) Gerektiğinde bloklar sprelle kesilerek daha küçük ölçülerde kullanılabilir.
J) Duvar ile kolon arasında boşluk bırakılmamalı mutlaka harç ile doldurulmalıdır.
K) Duvar ile kriş bağlantısında, duvarın üst yüzeyi ile kriş arasında 1-2cm boşluk bırakılmalı her iki duvar yüzeyinden bu kısıma kamalama yapılmalıdır. Oluşturulan bu boşluklar poliüretan köpük veya harç ile doldurulmalıdır.

Duvar uygulamasında en az üç sıra boşluklu geçmeli ürün kullanılması uygundur.

ÖRGÜ HARCI: Ürünler lamba-zıvana birbirine geçmeli olduğundan dikeyde harç kullanılmamaktadır. Sadece yatayda maksimum 10 mm örgü harcı kullanılır.Bu harç miktarı genelde 6-8 mm ortalamasında gerçekleşir.Eğer ki özel BLOKBIMS-Y yapıştırma harcı kullanılacaksa bu kalınlık 4 ila 6 mm arasında gerçekleşir. Harç kalınlığının az olması ısı köprüsünün de azalması anlamındadır. Bu bağlamda normal harç uygulaması yapılması istenildiğinde 0-3 mm boyutundaki bims agregası kullanılması tavsiye edilir.

  KESİLMESİ: Yarım ürünler sevkiyatta standart olarak sevk edildiğinden ; duvar sıra başlangıçlarında yarım ürünler kullanılır.Kolon aralarının bu işleme elvermediği durumlarda ise ürünler rahat- lıkla her istenilen ölçüde kesilebilme özelliğine sahiptir.Bu kesme işlemi elektrikli spralle, düz ağızlı oduncu nacağı ile rahatlıkla yapılabilir,arda kalan üründe kullanılılmış olur.

KANAL AÇILMASI: Tamamlanmış olan duvar yüzeyinden elektrik veya su boru tesisatı döşenilmesi istenildiğinde ise: tesisatın geçirilmesi istenilen yerler yine a) oduncu nacağı ile b) spralle c) Kanal açma makinaları ile rahatlıkla açılır ve hiçbir duvar zaiyatına neden olmaz,sadece açılması istenilen yerler açılmış olur.

SIVA YAPILMASI: Tamamlanmış duvar yüzeylerine serpme sıva ve kaba sıva yapılmadan direkt olarak alçı sıva yapılabilir. BLOKBIMS’in yüzey penetrasyonu çok iyi olduğundan vede çimento bazlı ürün olduğundan sıva tutuşu mükemmeldir. Sıva sonrası rötre yapmaz,sıva dökülmesi yapmaz

.VİDA ve MEKANİK ANKRAJ UYGULAMALARI: Duvar yüzeyine her türlü elektrikli matkap ile delik rahatlıkla açılabilir,dübeli sıkı olarak kavrar, çivi rahatlıkla çakılabilir ve çıkartılırken ahşap performansı gösterir.

SES İZOLASYONU: 10 cm lik kalınlıktaki BLOKBIMS ‘in ses ölçülmüş ses yalıtım değeri 40 db olduğu bilinmektedir. Bu da doğal yapı ürünleri arasında en mükemmel ses yalıtımı yaptığını göstermektedir.